Малки пластики на Диана Тончева и пачуърк творби на Агнес Данкова са представени в изложба, подредена в арт център „Къща на художниците“ в Плевен.
Песен, посветена на бебето хипопотам джудже Му Денг, бе издадена на четири езика, предаде Асошиейтед прес.
Оптимистичната 50-секундна песен се нарича Moodeng Moodeng. Налична е на тайландски, английски, китайски и японски, а музикално видео към нея включва кратки клипове на бебето хипопотам, което подскача, играе с гледача си или е при майка си Джона.
Името Му Денг в буквален превод означава „подскачащо прасенце”. Хипопотамчето джудже се превърна в глобален феномен само месец след като бе представено във Фейсбук от зоологическата градина „Као Као” в южната провинция Чонбури в Тайланд. Му Денг обича да подскача, а нейните игри се превърнаха в сензация в социалните мрежи.
Му Денг е вече на четири месеца. Животното привлече огромно количество посетители в зоопарка, който се намира на около два часа път с кола от столицата Банкок.
Драматично-кукленият театър в Силистра ще подари на публиката две безплатни представления този месец. Това съобщиха от културната институция.
На 15 септември най-малките зрители ще могат да гледат куклената пиеса „Работна Мецана“ по едноименната приказка на Леда Милева. Драматизацията и постановката са на Теодора Попова-Лазарова, сценографията – на Диана Тодорова-Узунова, музиката- на Гергана Василева. Участват актьорите Елена Кешишева, Мима Дапкова и Недялко Неделчев.
Представлението е по повод празника на Силистра – Кръстовден.
На 22 септември - Ден на независимостта на България, по инициатива на кмета Александър Сабанов силистренските театрали ще изиграят комедията "Криворазбраната цивилизация" по Добри Войников.
Сценичната адаптация и постановката са дело пловдивския режисьор Ивомир Игнатов – Кени. По думите му до
Премиерата на новия спектакъл „Както ви харесва“ от Шекспир, в превод на Валери Петров, във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ е на 17 октомври, съобщиха от Театрално-музикалния продуцентски център.
Постановката е първата в България на румънския режисьор Габор Томпа, който е президент на Съюза на театрите в Европа.
В историята на Варненския театър „Както ви харесва“ се появява за трети път, припомнят от трупата. За първи път комедията на Шекспир се играе в града на 3 юни 1948 г. в интерпретация на режисьора Иван Иванов и художника Владимир Мисин, претворили много творби от световната и българска драматургия за театралната сцена в града. Преводът на пиесата е на Руси Русев. Музикален ръководител на постановката е Стефан Марчинков, който е концертмайстор виолончели в оркестъра на Варненската опера и баща на естрадния певец Й
Нова документална поредица разказва историята на Ace of Base, една от най-популярните по света шведски поп групи на всички времена. Сериалът излиза на екран през зимата, съобщи „Билборд”.
Групата, която е сформирана в края на 80-те години, е сред успешните в класацията на „Билборд” за сингли редом с АББА и „Роксет”.
Сериалът включва непоказвани досега видеозаписи и интервюта с членове на формацията, с техния бизнес екип, с продуценти, артисти и критици.
Първият епизод от документалната поредица Ace of Base: All That She Wants ще се излъчи на 5 декември в стрийминг платформата Viaplay, която представя скандинавски и европейски телевизионни продукции и филми.
Шведският квартет в състав Улф Екберг и Йонас, Джени и Малин Бергрен достига до второ място в класацията на „Билборд” за сингли с All That She Wants, с
Четирима тенори от Италия - Уго Таркуини, Алесандро Фантони, Джани Лечезе и Джовани Мария Палмия ще изнесат концерт в Културния дом на Нефтохимика в Бургас на 2 ноември, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
В концерта ще участват и оркестърът на държавната опера във Варна, а диригент ще бъде Христо Павлов. В програмата са включени арии от опери на Джакомо Пучини, Джузепе Верди и др., както и известни неаполитански канцонети.
В България четиримата тенори за първи път пеят на 13 юни 2019 г. пред публика от 2000 души в Летния театър на Варна на откриването на фестивала Опера в Летния театър. Следват още 10 концерта.
Между декември 2019 г. и януари 2020 г. те изнасят два концерта в Турция, посветени на годишнината на Ататюрк, и пеят в Арена Анкара пред 12 000 души.
Проектът "Четиримата италиански тенори" се ражда от идеята за формиране на к
Изложбата обединява две на пръв поглед контрастиращи изкуства – при едното в основата му е металът, а в другото е платът, но според авторките творбите им се допълват.
Диана Тончева е познат автор в Плевен. От 2017 г. досега всяка година представя творбите си в самостоятелна или съвместна изложба. В настоящата експозиция показва 21 нови пластики, правени през последната година. Този път нямам тема за разлика от предишни години, сега пластиките са ми най-различни – птици, котки, летящи към небето момичета, отбеляза Тончева.
Не бях си помислила за изложба все още, но Диана ме покани, каза Агнес Данкова. С пачуърк тя се занимава от близо две години.
Изложбата ми няма никаква тематика, показвам много разнородни неща, защото отскоро се занимавам с пачуърк и пробвам най-различни техники, за да разбера за себе си коя би ми допаднала най-много. Пачуъркът има най-различни видове техники и е един почти необятен свят за откриване. Не бих се нарекла творец или художник с платове, по-скоро съм занаятчия и се гордея с това, защото занаятчийството е в основата на изкуството, подчерта Агнес.
Бих поканила хората да разгледат изложбата, за да видят какво представлява пачуъркът, който е много популярен в редица европейски държави, да покажа колко красиви неща могат да се правят от малки парченца плат, каза още тя.
В картините всеки вижда това, което харесва или мисли. Така всеки ще намери нещо различно в произведенията ми. Това каза словашкият художник Робърт Янчович-младши. Той и баща му проф. Робърт Янчович представят изложбата Litho в галерия „Графикарт“.
„Бих искал да благодаря на тази галерия. В света има малко такива галерии, фокусирани изключително върху графиката. В Словакия няма такава. Бих искал също да благодаря за възможността да изложа тук. Специално благодаря на Людмил Георгиев, Доротея Янева и Албена Спасова“, каза той.
Разказва, че баща му имал самостоятелна изложба в София през 90-те години. „Каза ми, че хората тук са много мили и сърдечни и беше прав“, отбелязва Янчович-младши.
Казва, че любимата му творба винаги е последната създадена. „Тези, които са току-що завършени и се вълнувам да покажа пред п
Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.
Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.
“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.
По думите й публиката е била изключително ентусиазира
Абонаментна карта за посещение на всички представления се предлага за новия сезон в Драматично-куклен театър (ДКТ) – Враца, беше съобщено днес на пресконференция в културната институция.
От втори септември картите са в продажба на касите на театъра и вече две са закупени, каза директорът Владлен Александров.
Той информира, че над 30 души е актьорският състав за новия творчески сезон. Още през октомври ще се видят част от дебютантите в трупата в драматизацията „Пинокио“ с режисьор Венцислав Асенов.
От днес започват репетициите за „Полковникът и птиците“ от Христо Бойчев. В главната роля е Христо Шопов. Той ще партнира с шест актриси.
По думите на Владлен Александров се подготвят редица нови заглавия, в които се включват както актьори от ДКТ – Враца, така и известни имена от киното и софийските сцени.&
С концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио с диригент Георги Димитров завърши тазгодишното издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
Солист бе артистичният директор на форума Марио Хосен, който изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп.1 от Юлиус Конюс. Музикантите предложиха в програмата си и Адажио из балета „Спартак“ от Арам Хачатурян и Деветата симфония на Дмитрий Шостакович.
Юлиус Конюс създава своя Концерт за цигулка и оркестър през 1896 г. с посвещение на преподавателя в Московската консерватория Ян Хримали. Често произведението е било изпълнявано от Фриц Крайслер и Яша Хайфец, който прави първия му запис през 1952 г. Марио Хосен сподели, че не е свирил виртуозния концерт от младежките си години и с радост е посрещнал идеята на диригента Георги Димитров да се върне към него.
Ци
Великотърновката Албена Николова, която близо 15 години живее и работи като графичен дизайнер и фотограф в италианската столица Рим, ще открие своя самостоятелна изложба в родния си град. Експозицията е озаглавена "Контра" и ще бъде подредена в арт пространството на Vino Veritas на ул. „Велчо Джамджията“ №20 в старата столица, съобщи авторката. Официалното откриване е на 16 август от 18:00 часа. Изложбата включва 17 снимки - 8 дигитален печат и 9 цианотипии, печатани на ръка. Оттам идва и името на изложбата - "Контра", заради противопоставянето на дигиталните и аналоговите техники, обясни Албена.
Великотърновката пътува много и се самоопределя като гражданин на света. Възпитаник е на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", където завършва специалност „Живопис“. По време на обучението си сп
Изложбата ще остане в Къщата на художниците до 4 декември.